COMPETITIVE TEAMS - Make Payment or Manage Account

About South Carolina United FC Competitive U13-U19 Soccer


2016-17 U13-U19 Competitive Soccer Coaching Assignments

Competitive Coaching Staff and Organization


Competitive U13-U19 Program Forms and Information

College Recruiting

SC BLUE Healthy Living

Sports Nutrition and Health

German Exchange Program


Master Map of all South Carolina United FC Fields

South Carolina United Field Layouts and Directions


Team Recognition

SCUFC Team and Individual Accomplishments

College Signings


Team Managers' Corner

Conflict Resolution Policy

Thank you 2016-2017 Sponsors!

High School Tournament Page

Spiritwear Showroom

Join Us

Welcome to the South Carolina United FC

Competitive Soccer U13-U19 Program

Competitive Soccer at South Carolina United FC is designed for the highest skilled player who needs to develop and compete alongside players with equally high skill, ability and commitment. For players seeking to play on Competitive teams in the U13-U19 age groups, South Carolina United FC will, as quality numbers permit, field as many as three or more Competitive teams in each age group for both boys and for girls. The first team in each age group is referred to as our Elite team. The second team in each age group is referred to as our Palmetto team. And all other teams in each age group will be referred to as our Crescent teams. (Learn More)

Field Status and Weather Updates

South Carolina United FC utilizes RainedOut.Com for field status updates and alerts.  This is a FREE service that you subscribe to receive text message and/or email updates.

  • To subscribe to texts, simply text "SCUFC" to 84483 from your cell phone. 
  • To register for email updates, click on the icon. 
2015-16 Select Tournament Success

2016 College Commitments

Class of 2016
College Commitments

Barber, Taylor 97 Girls Elite UNC Asheville
Cordier, Morgan 97 Girls Elite Lander University
Crossland, Allie 97 Girls Elite Charleston Southern
Dawsey, Jordan 97 Girls elite Western Carolina Univ.
Foster, Mallory 97 Girls Elite USC Upstate
Glenn, Alli 97 Girls Elite USC Aiken
Humphrey, Kaley 97 Girls Elite WV Wesleyan
Jermstad, Emily 97 Girls Elite Lander University
Morse, Amanda 97 Girls Elite UNC Asheville
Munnerlyn, Bailee 97 Girls Elite Georgia College
Parker, Kasey 97 Girls Elite UNC Chapel Hill
Preedom, Jessica 97 Girls Elite College of Charleston
Monts, Hailey 97 Girls Palmetto Spartanburg Methodist
Rehling, Alexa 97 Girls Palmetto Greensboro College
Harper, Kaelen 98 Girls Elite USC Aiken
Deany, Connor 97 Boys Elite USC Upstate
Hammond, Russell 97 Boys Elite USC Upstate
Myers, Owen 97 Boys Elite College of Charleston
Place, Andrew 97 Boys Elite College of Charleston
Stevens, Walt 97 Boys Elite Wofford College
Turner, Reid 97 Boys Elite Sewanee University
Ayala, Eric 97 Boys Palmetto I Hampden Sydney College
Holdman, Bryce 97 Boys Palmetto I Newberry College
Potts, Jonah 97 Boys Palmetto I Loras College


Recent Select Tournament Success



Fall 2015 Select Awards
Girls' Teams
97 Girls Elite Morgan Cordier Emily Jermstad
97 Girls Palmetto Bailey Feder Grace Reynolds
98 Girls Elite Chloe Cobb Erin Wolfe
98 Girls Palmetto Kara Bane Maggie Schopp
98 Girls Crescent Blue Whitley Bras Marissa Baca
98 Girls Crescent Red Rachel Forrest Madison Bailey
99 Girls Elite I Alyssa Ross Brooke Power
99 Girls Elite II Salley Slice Taylor Griffin
99 Girls Palmetto Kat Hart Josie Clark
00 Girls Elite I Micah Spickerman Nicolle Malpartida
00 Girls Elite II Hannah Coats Taylor Padgett
00 Girls Palmetto I Zoe Aurednik Katie Waites
00 Girls Palmetto II Kinsley Richardson McAlpin Ott
00 Girls Crescent Blue Caroline Weaver Shelby Cooper
00 Girls Crescent Red Elliot Freeman Audrey Galimba
Boys' Teams
97 Boys Elite Smith Dawsey Cole Gaston
97 Boys Palmetto I Philip Johnston John Rowe
97 Boys Palmetto II Terry Becerra Geordan Ashford
98 Boys Elite Nicholas Orr Victor Oladipo
98 Boys Palmetto I Austin Dugar Ross Gervasi
98 Boys Palmetto II John Gressette Ben O'Connor
98 Boys Crescent Blue Alexis Mayorga Harris Dickens
98 Boys Crescent Red William Dotson Asher Bowen
99 Boys Elite Ian Devlin Cameron Smith
99 Boys Palmetto I Charles Anderson Paxton Brooks
99 Boys Palmetto II Blaine Cook Taylor Baxter
99 Boys Crescent Ben Alford Gage & Zander Branham
00 Boys Elite Gavin Yancey Patrick Orr
00 Boys Palmetto I Matthew Abo-Hamzy Alex Turkopuls
00 Boys Palmetto II Jack Collins John Swearingen
00 Boys Crescent Zach Walker Grayson Fletcher


Ashley Dent Memorial Scholarship Award    
00 Girls Elite I Halleigh Bollig 00 Boys Elite Ethan Dawsey
00 Girls Elite II Aliece Hurley 00 Boys Palmetto I William Alas
00 Girls Palmetto I Lauren Cooney 00 Boys Palmetto II Michael Kirby
00 Girls Palmetto II Emily Newsome 00 Boys Crescent Tatum Gressette
00 Girls Crescent Blue Madison Dugar    
00 Girls Crescent Red Arista Couture    


Girls Coaches of the Year Josh Puryear 99 Girls Elite II & 98 Girls Crescent Blue
Ken Corning 00 Girls Palmetto I
Boys Coaches of the Year Mark Stevens 99 Boys Crescent
Mike Conley 98 Boys Palmetto II